Sklo – obal budúcnosti

Sklo je charakterizované ako homogénna amorfná, izotropná, priehľadná, pevná a krehká látka. Ľudstvo pozná sklo už niekoľko tisícročí a od svojho vzniku sa sklo teší svojej obľube pre svoje výnimočné vlastnosti.

Sklo je využívané v širokom spektre potrieb spoločnosti a v neposlednom rade sa sklo používa aj ako obal. Drvivá väčšina spotrebiteľov v Európe charakterizuje sklenený obal ako obal najvhodnejší pre životné prostredie. Sklo môžeme prakticky donekonečna recyklovať, čo pri iných materiáloch si to dovoliť nemôžeme.   Veľký význam  skla tkvie nie je len v jeho recyklácii, ale najmä aj v jeho opätovnom používaní.
Sklo je zdravotne bezpečné a potraviny uchované v sklenenom obale  nemajú tendenciu reagovať s obalom a v plnom rozsahu si uchovávajú svoju chuť, konzistenciu, farbu, vôňu a výživové hodnoty.  Toto je zapríčinené tým, že cez sklo nepreniká kyslík a sklo nereaguje s cudzorodými látkami napr. farba, lepiace hmoty, nečistota skladových priestorov a pod. Nikdy sa nestane, že potravina zo skleneného obalu bude chutiť po „skle“, pretože sklo je chemicky stabilné.

Spotrebitelia dobre vedia, že sklo je v súlade so životným prostredím vo všetkých smeroch a je všeobecne známe, že spotrebitelia spájajú  sklenený obal ako obal, ktorý je prestížnejší a vyššieho štandardu.  Je žiaduce, aby  potraviny resp. nápoje, ktoré sú od základu zdravé, alebo pochádzajú z ekologického poľnohospodárstva, sa jednoznačne balili do sklenených obalov.

Comments